Kořeny volejbalu v Komárově je možno najít již v roce 1922, kdy byl založen při spolku Sokol oddíl volejbalu. Během následujících několika desetiletí prošlo komárovskými družstvy mužů, žen, dorostenců, dorostenek, žáků i žaček velké množství volejbalových nadšenců.
V období 50. – 70. let také získala některá družstva Komárova tituly přeborníka okresu Opava – muži (1958, 1970-1976), dorostenci (1965, 1972), dorostenky (1977) a žáci (1977). Od 80. let působí v Komárově jedno nebo více družstev mužů hrajících krajský nebo okresní přebor, družstvo žen hrající okresní přebor a družstva dorostenců, která zaznamenávala úspěchy jak v okresním tak v krajském přeboru.
Náš oddíl odbíjené byl ohodnocen čestným uznáním za masový rozvoj volejbalového hnutí v ČSSR – zejména za píli věnovanou mládeži a za pořádání turnajů pamětníků.
Ve druhé polovině 90. let zaznamenal komárovský volejbal velký vzestup. Komárovští muži dokázali v roce 1996 postoupit z krajského přeboru do národní ligy. Po několika sezónách odehraných v národní lize, dokázal tým mužů vyhrát v sezóně 1999/2000 svou skupinu i následnou kvalifikaci a postoupil do I. ligy, což je největší historický úspěch komárovského volejbalu. V následující sezoně se však komárovské družstvo „transformovalo“ do VK Opava a úspěšná éra komárovského volejbalu skončila.
Na přelomu tisíciletí zaznamenalo největšího úspěchu také družstvo juniorů. To, jako nováček soutěže, vyhrálo v sezoně 1999/2000 oblastní přebor a postoupilo do dorostenecké ligy (později I. liga juniorů), ve které se ve dvou následných sezónách umístilo na 3. místě. Následně potkala družstvo juniorů stejná historie, jako u družstva mužů.
Turnaj pamětníků
V roce 1973 se z iniciativy bývalých hráčů uskutečnil v Komárově 1. ročník turnaje pamětníků, který v dalších letech zaznamenal velký úspěch i oblibu u řady příznivců volejbalu. Turnaj, na kterém bylo podmínkou pro start dosažení věku u mužů 40 let a u žen 35 let, získal popularitu téměř po celé severní Moravě. Mezi nejúspěšnější mužská družstva v historii turnaje patří TJ Kateřinky, Olomouc, Přerov a Vítkovice, u žen pak nejvíce vítězství posbírala družstva Minervy (resp. Sigmy) Opava, Ostravy-Zábřehu, Poruby a Vítkovic. V roce 2002 se bohužel turnaj konal naposled.